Tonpraotersgala Reeshof 1e aftrap voor carnaval in de wijk
Door Hans Sweep: De wijkorganisaties en Twern wisten vrijdagavond 6 gerenommeerde tonpraoters naar wijkcentrum Heyhoef te trekken, om dit 1e tonpraotersgala in Reeshof luister bij te zetten. Aan Opa Max, Gekke Toontje, De kruidendokter, De grootste sukkel van Chaam, Kiske d’n Dröge en Siske Hark de eer, om het overwegend oudere publiek te vermaken. De Futbloazen zorgden voor de muzikale intermezzo's met vrolijke carnavalsmuziek.
Opa Max uit Hilvarenbeek bij het spits af (Foto Hans Sweep)
De grappen en grollen van de tonpraoters wisselen in hoog tempo. Het verschil tussen Willem II en een stok kaarten, is volgens opa Max dat er in een stok kaarten maar 4 boeren zitten. De kruidendokter, Piet Schellekens uit Kaatsheuvel, vertelt over zijn bezoek aan de echte dokter. Die noemde hem een kwakzalver waarop hij repliceerde: ” En gij bent een zalfkwakker”. Zijn vrouw vergeleek hij met een ’eendje’, als ge der in zit, zitte lekker, maar as ge er neven staot is het niks. Bij afscheid van zijn tonpraot geeft hij het publiek nog een goede raad mee: ”vat smergens mar unne jongen dan bende savonds wir dun ouwe”. De spreekstalmeester van de avond, met Futblaozen op de achtergrond
Burgemeester Vreeman
Gekke toontje uit Gilze heeft daarentegen weer een eigenwijze auto. “Mennen auto slaot elke keer af, verrekes ongemak as ge recht dur wilt”. De grootste sukkel uit Chaam had een conversatie met burgemeester Vreeman. Das unne mooie ketting, bent u burgemeester of rapper? “Ik ben burgemeester, maar ze zeggen da ik best rapper mag worden”. Ook leuk is de opa van de grootste sukkel uit Chaam: “Die meens hee unne computer van maar liefst 96 jaar oud, er staat bij hem op het scherm ‘Word 97’”.
Kiske d'n Dröge vertelt over zijn ontmoeting met de Tokki's (Foto Hans Sweep) Pa Tokki
Kiske d’n dröge vertelt over zijn ontmoeting met de familie Tokki, in een plaatselijk café in het centrum van Tilburg. Naar verluidt bestelde pa Tokki een glas bier, nam een slok en zei tegen Kiske: “Da bier stinkt naar urine”, waarop Kiske reageerde: ”dan moette ut in oe andere haand pakken”. Bij een vorige gelegenheid werd Kiske door de politie aangehouden, toen hij met de auto uit Reeshof kwam. “Kiske hedde gedronken”, vroeg de agent. “Ja, 6 glazen bier”, zei Kiske. “Waor komdde vandaon?” “Ik kom van de Heyhoef”, zei Kikske. “Oh dan rij mar dur, daor tappen ze um mar half vol”, aldus de agent. Siske Hark als de boer Siske Hark gooide het weer over een andere boeg. “Ik zat erpels te schillen, toen de pastoor mee de non binnen kwam. Dè is de enige keer gewist dè ik geestelijk gestoord wir”. Het publiek, zo’n 100 in getal, vond het fantastisch en had zich prima vermaakt, tegen 12 uur zat de avond er op.
Een initiatief dat zeer zeker voor herhaling vatbaar is. Gekke Toontje uit Gilze in actie De grootste sukkel uit Chaam doet zijn naam eer aan Het publiek geniet met volle teugen van de grappenmakers



